Lütfen Randevu Alınız:     (358) 210 00 12 

 

 

Yüzevler Mah. Mustafa Kemal Paşa Cad.
Şekerbank 
Üstü Kat: 2    AMASYA
dr.turkan@amasyaortodontist.com

Açılış Saatleri:
Ptesi-Cuma: 09.00-18.00 

 

Anasayfa

Dudak damak yarıkları


Dudak Damak Yarıkları

Dudak yarığı veya dudak – damak yarığı doğumda en sık görülen fiziksel bozukluklardan birisidir. Dudak yarığı vakalarında üst dudakta, damak yarığı vakalarında ise damakta (ağız tavanı) yarık mevcuttur. Her 700 bebekten 1 bebekte dudak ve damak yarığı, her 1000 bebekten 1 bebekte dudak ve her 2000 bebekten 1 bebekte damak yarığı görülmektedir.

 
     

Dudak ve damak yarığı genelde genetik bir alt yapıya sahip olabilmektedir. Ebeveynler ve ebeveyn akrabalarında DDY görülme-si özellikle riski arttırmaktadır.DDY’a neden olan faktörler şunlardır:

1. Genetik
2. Akraba evliliği
3. Hamilelikte ilaç kullanımı
4. Uyuşturucu, alkol, sigara kullanımı
5. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalınması
6. Geç dönem hamilelik
7. Hamilelik sırasında geçirilen hastalıklar

Ortodontistin Görevleri

Dudak damak yarıklı bebeklerin tedavisi bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu ekibin bir elemanı olarak ortodontist; doğumdan olgunluk dönemine kadar yüzün ve dişlerin büyüme ve gelişimine doğru rehberliği sağlamakla yükümlüdür.

 
     

Dudak damak yarıklı bebeklerde doğum sonrası dönemlerde ortodontistin yaptığı nasoalveoler molding denilen işlem sayesinde, yarık bölgesindeki segmentler birbirine yaklaştırılmakta ve böylece plastik cerrah yumuşak dokuları daha gerilimsiz bir ortamda opere edebilmektedir. Dudak operasyonları genellikle 5-6. aylarda, damak operasyonu ise 12-14. aylarda yapılmaktadır. Bu da dudakta daha iyi bir estetiğin ve normal yüz gelişiminin sağlanmasına olanak vermektedir.

 

 
     

Dudak damak yarıklı çocuklarda, 8-10 yaşlarında daimi dişlerin sürmeleri esnasında ortodontik tedavi başlayabilir. Bu çocuklarda problem genellikle üst çene darlığı ve üst çenenin gelişim yetersizliğidir. Sabit ortodontik tedavi ile ideal
okluzyon sağlanacaktır. Ayrıca vakalarda gelişim sonunda görülen çeneler arası ilişki bozuklukları (16-18 yaş) ortodontik cerrahi tedavi ile düzeltilecektir. Gerekli durumlarda yarık hattı sekonder graft ile kapatılmalıdır. Damak yarığı nedeni ile varolan eksik dişler ise protetik olarak tamamlanmaktadır.


 
 
     
   

 

 

DR. TÜRKAN NADİRE YEŞİL

Amasya Ortodonti isimli web sitemizde ortodonti ile
ilgili genel olarak bilgi vermeyi ve her türlü merak
ettiğiniz soruyu cevaplamayı amaçlamaktayım.
Çocuklarda, yetişkinlerde ve erişkinlerde
Ortodontik tedavi şekilleri, tedavi süresi, tedavi
için en uygun zaman ve ortodontik tedavinin
sonuçları gibi bilgileri bu sayfalarda bulabilirsiniz.

 

İletişim

Yüzevler Mah.Mustafa Kemal Paşa Cad.
Şekerbank Üstü Kat: 2  AMASYA
dr.turkan@amasyaortodontist.com


Tel: 0(358) 210 00 12

© 2018 Amasya Ortodonti.Web Design by Raci TAŞAN. All Rights Reserved.